Vishay/Vitramon VJ0805D560FXCAP
VJ0805D560FXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560FXCAP
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560FXCAP.pdf
Availability of VJ0805D560FXCAP
QUANTITY
VJ0805D560FXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560FXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560FXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560FXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560FXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560FXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D560FXCAP
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEATSHRNK KIT RFL 1/16" BLK 36PC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.575V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLINTH 8X60X18 LIGHT GRAY datasheet.pdf
SERVER 2PORT SER RS-232/422/485 datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf