Vishay/Vitramon VJ0805D560FXXAP
VJ0805D560FXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560FXXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560FXXAP.pdf
Availability of VJ0805D560FXXAP
QUANTITY
VJ0805D560FXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560FXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560FXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560FXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560FXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560FXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D560FXXAP
IC TRANSCEIVER RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 0.115 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 375MW SOD123F datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2MM MGRID SHRD /PG/CAP T&R datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 24 POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TTM JACK RFI CAP NO CHN datasheet.pdf
F39-HJ0875 datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf