Vishay/Vitramon VJ0805D6R2BXAAC
VJ0805D6R2BXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R2BXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R2BXAAC.pdf
Availability of VJ0805D6R2BXAAC
QUANTITY
VJ0805D6R2BXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R2BXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R2BXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R2BXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R2BXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R2BXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D6R2BXAAC
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN TUBULAR END SLEEVE 10MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5360 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf