Vishay/Vitramon VJ0805D6R2BXPAC
VJ0805D6R2BXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R2BXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R2BXPAC.pdf
Availability of VJ0805D6R2BXPAC
QUANTITY
VJ0805D6R2BXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R2BXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R2BXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R2BXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R2BXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R2BXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D6R2BXPAC
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6K OHM 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 12W datasheet.pdf