Vishay/Vitramon VJ0805D6R8DXCAP
VJ0805D6R8DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R8DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R8DXCAP.pdf
Availability of VJ0805D6R8DXCAP
QUANTITY
VJ0805D6R8DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R8DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R8DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R8DXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R8DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R8DXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D6R8DXCAP
THERMISTOR NTC 68 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK 6A BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TOOL CHANGER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf