Vishay/Vitramon VJ0805D750FLCAP
VJ0805D750FLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D750FLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D750FLCAP.pdf
Availability of VJ0805D750FLCAP
QUANTITY
VJ0805D750FLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D750FLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D750FLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D750FLCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D750FLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D750FLCAP Details Description
Related parts for VJ0805D750FLCAP
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG 4SN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf