Vishay/Vitramon VJ0805D751KXXAT
VJ0805D751KXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D751KXXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D751KXXAT.pdf
Availability of VJ0805D751KXXAT
QUANTITY
VJ0805D751KXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D751KXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D751KXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D751KXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D751KXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D751KXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D751KXXAT
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX DIFF 2:1 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/GROUND 5.2MM datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 160.6UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf