Vishay/Vitramon VJ0805D8R2DLPAJ
VJ0805D8R2DLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D8R2DLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D8R2DLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D8R2DLPAJ
QUANTITY
VJ0805D8R2DLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D8R2DLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D8R2DLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D8R2DLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D8R2DLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D8R2DLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D8R2DLPAJ
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ENCODER 2 BIT QUAD SPST W/DETENT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 192VWM 324.45VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL UNPAINTED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf