Vishay/Vitramon VJ0805Y562KXACW1BC
VJ0805Y562KXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805Y562KXACW1BC
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
VJ0805Y562KXACW1BC.pdf
Availability of VJ0805Y562KXACW1BC
QUANTITY
VJ0805Y562KXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805Y562KXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0805Y562KXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805Y562KXACW1BC
Related LinksVJ0805Y56, VJ0805Y562KXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805Y562KXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0805Y562KXACW1BC
CABLE 8COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 400MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC RADIAL datasheet.pdf