Vishay/Vitramon VJ1206A391KBCAT4X
VJ1206A391KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A391KBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A391KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206A391KBCAT4X
QUANTITY
VJ1206A391KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A391KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A391KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A391KBCAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A391KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A391KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A391KBCAT4X
MOSFET 2N-CH 30V 10A 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 R/A 98POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 36V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf