Vishay/Vitramon VJ1206A470KXGAT5ZL
VJ1206A470KXGAT5ZL picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A470KXGAT5ZL
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A470KXGAT5ZL.pdf
Availability of VJ1206A470KXGAT5ZL
QUANTITY
VJ1206A470KXGAT5ZL Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A470KXGAT5ZL
Internal Part NumberEIS-VJ1206A470KXGAT5ZL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A470KXGAT5ZL
Related LinksVJ1206A47, VJ1206A470KXGAT5ZL Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A470KXGAT5ZL Details Description
Related parts for VJ1206A470KXGAT5ZL
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
UPS 2200VA 1700W 6OUT W/SOFTWARE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 16PF 100V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 8CH 24VQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
REFL 1POS 32.4MM RND OD 14.75MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf