Vishay/Vitramon VJ1206A472KXAMT
VJ1206A472KXAMT picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A472KXAMT
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A472KXAMT.pdf
Availability of VJ1206A472KXAMT
QUANTITY
VJ1206A472KXAMT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A472KXAMT
Internal Part NumberEIS-VJ1206A472KXAMT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A472KXAMT
Related LinksVJ1206A, VJ1206A472KXAMT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A472KXAMT Details Description
Related parts for VJ1206A472KXAMT
CONN RING 16-22 AWG #6 PIDG RED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 12NS 28SOIC datasheet.pdf
16 MTE RCPT SR PLAIN .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54495-057 datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/SSFX-MM1550-SC datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf