Vishay/Vitramon VJ1206A560JBRAT4X
VJ1206A560JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A560JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A560JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206A560JBRAT4X
QUANTITY
VJ1206A560JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A560JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A560JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A560JBRAT4X
Related LinksVJ1206A5, VJ1206A560JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A560JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A560JBRAT4X
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
DOUBLE COATED TAPE CLEAR 1"X60' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 78 I/O 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf