Vishay/Vitramon VJ1206Y103KXLAT5Z
VJ1206Y103KXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y103KXLAT5Z
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y103KXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y103KXLAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y103KXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y103KXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y103KXLAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y103KXLAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y103KXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y103KXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y103KXLAT5Z
FUSE 20A 600V T-LAG CC TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GREEN DIFF RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 100V 12,5X20 datasheet.pdf