Vishay/Vitramon VJ1206Y151KXGAT5Z
VJ1206Y151KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y151KXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y151KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y151KXGAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1206Y151KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y151KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y151KXGAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y151KXGAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y151KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y151KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y151KXGAT5Z
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf