Vishay/Vitramon VJ1206Y221KXGAT5Z
VJ1206Y221KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y221KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y221KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y221KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y221KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y221KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y221KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVArc Guard surface mount MLCC
Featured ProductVJ HVArc Guard® Surface-Mount MLCCs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y221KXGAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y221KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y221KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y221KXGAT5Z
OSC XO 3.088MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf