Vishay/Vitramon VJ1206Y222MXEAT5Z
VJ1206Y222MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222MXEAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y222MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y222MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222MXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222MXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y222MXEAT5Z
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 4BIT 16-DQFN datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf