Vishay/Vitramon VJ1206Y222MXEAT5Z
VJ1206Y222MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222MXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y222MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y222MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222MXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222MXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y222MXEAT5Z
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS 0.156 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 240VAC 80VDC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59114IRUZ datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
COLD SHRINK INSULATOR datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS 6MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 900MA 270 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf