Vishay/Vitramon VJ1206Y392KBGAT4X
VJ1206Y392KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y392KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y392KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y392KBGAT4X
QUANTITY
VJ1206Y392KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y392KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y392KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y392KBGAT4X
Related LinksVJ1206Y3, VJ1206Y392KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y392KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y392KBGAT4X
EMITTER IR 950NM 100MA SMD datasheet.pdf
IC POT DUAL DGTL 256TAP 10-UMAX datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 10-UMAX datasheet.pdf
FILTER EMI 10000 PF C TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 800MA AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-100 PSIG 0-100MV datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf