Vishay/Vitramon VJ1206Y473JXEAT5Z
VJ1206Y473JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y473JXEAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y473JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y473JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y473JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y473JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y473JXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y473JXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y4, VJ1206Y473JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y473JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y473JXEAT5Z
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 48CABGA datasheet.pdf
MALE TERM TIN .125 16-18AWG datasheet.pdf
FUSE 450A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf