Vishay/Vitramon VJ1206Y821KBRAT4X
VJ1206Y821KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y821KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 820PF 1.5KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y821KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y821KBRAT4X
QUANTITY
VJ1206Y821KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y821KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y821KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y821KBRAT4X
Related LinksVJ1206Y8, VJ1206Y821KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y821KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y821KBRAT4X
MOD PWR STD FLTR 10A 1PL QC PNL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES MO 1W 95.3 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BEIGE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf