Xilinx XCV400-4HQ240I
XCV400-4HQ240I picture photo
Mfg. Part Number
XCV400-4HQ240I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 166 I/O 240HQFP
Datasheet Download
XCV400-4HQ240I.pdf
Availability of XCV400-4HQ240I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV400-4HQ240I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV400-4HQ240I
Internal Part NumberEIS-XCV400-4HQ240I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC1700, 5200, HQ, SCD Families 19/Jul/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®
Number of LABs/CLBs2400
Number of Logic Elements/Cells10800
Total RAM Bits81920
Number of I/O166
Number of Gates468252
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case240-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV400-4HQ240I
Related LinksXCV400-, XCV400-4HQ240I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV400-4HQ240I Details Description
Related parts for XCV400-4HQ240I
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER 1 COIL 2 LAYER 24UH datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-S datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
U DIE, BAR COPALUM 2 AWG datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf