Vishay/Vitramon VJ1210A101MXRAT5Z
VJ1210A101MXRAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A101MXRAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A101MXRAT5Z.pdf
Availability of VJ1210A101MXRAT5Z
QUANTITY
VJ1210A101MXRAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A101MXRAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210A101MXRAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A101MXRAT5Z
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A101MXRAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A101MXRAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210A101MXRAT5Z
THYRISTOR SCR 12A 400V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1.2KA RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf