Vishay/Vitramon VJ1210A240JBCAT4X
VJ1210A240JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A240JBCAT4X
Brief Description
CAP CER 24PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A240JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1210A240JBCAT4X
QUANTITY
VJ1210A240JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A240JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A240JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A240JBCAT4X
Related LinksVJ1210A2, VJ1210A240JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A240JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A240JBCAT4X
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR NV W/BATT MON 3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE LOW RESISTANCE datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf