Vishay/Vitramon VJ1210A470JXRAT5ZL
VJ1210A470JXRAT5ZL picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A470JXRAT5ZL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A470JXRAT5ZL.pdf
Availability of VJ1210A470JXRAT5ZL
QUANTITY
VJ1210A470JXRAT5ZL Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A470JXRAT5ZL
Internal Part NumberEIS-VJ1210A470JXRAT5ZL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A470JXRAT5ZL
Related LinksVJ1210A47, VJ1210A470JXRAT5ZL Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A470JXRAT5ZL Details Description
Related parts for VJ1210A470JXRAT5ZL
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
MPAC DISCR KEY RCPT datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 10-UMAX datasheet.pdf
CC II HEAD ASSY 20-14 MIC MKII datasheet.pdf
SNSW 10A SCREW NONE LNGSHFT datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100 STR datasheet.pdf