Vishay/Vitramon VJ1210Y152JXGAT5Z
VJ1210Y152JXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y152JXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y152JXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y152JXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y152JXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y152JXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y152JXGAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y152JXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y152JXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y152JXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y152JXGAT5Z
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A SMV datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA SINGLE/T datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf