Vishay/Vitramon VJ1210Y153KBLAT4X
VJ1210Y153KBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y153KBLAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y153KBLAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y153KBLAT4X
QUANTITY
VJ1210Y153KBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y153KBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y153KBLAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y153KBLAT4X
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y153KBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y153KBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y153KBLAT4X
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf