Vishay/Vitramon VJ1210Y221KXPAT5Z
VJ1210Y221KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y221KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 220PF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y221KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y221KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y221KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y221KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y221KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y221KXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y221KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y221KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y221KXPAT5Z
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf