Vishay/Vitramon VJ1210Y222KXPAT5Z
VJ1210Y222KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y222KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y222KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y222KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y222KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y222KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y222KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y222KXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y222KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y222KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y222KXPAT5Z
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf