Vishay/Vitramon VJ1210Y473KXGAT5Z
VJ1210Y473KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y473KXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y473KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y473KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y473KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y473KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y473KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVArc Guard surface mount MLCC
Featured ProductVJ HVArc Guard® Surface-Mount MLCCs
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y473KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y4, VJ1210Y473KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y473KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y473KXGAT5Z
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HARSH ENVIRONMENT LONG PADLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
LED COB CXB2530 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf