Vishay/Vitramon VJ1210Y682KXGAT5Z
VJ1210Y682KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y682KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y682KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y682KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y682KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y682KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y682KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y682KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y6, VJ1210Y682KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y682KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y682KXGAT5Z
IC REG CTRLR ISO PWM CM 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 3.3V 12V 30W datasheet.pdf