Vishay/Vitramon VJ1808A222KBAAT4X
VJ1808A222KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A222KBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A222KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1808A222KBAAT4X
QUANTITY
VJ1808A222KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A222KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A222KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A222KBAAT4X
Related LinksVJ1808A2, VJ1808A222KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A222KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A222KBAAT4X
CONN HEADER 74POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A PCB 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB ROM 64QFP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 40-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' A CRS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
SL-SMT5.00/10/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf