Vishay/Vitramon VJ1808A561KBEAT4X
VJ1808A561KBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A561KBEAT4X
Brief Description
CAP CER 560PF 500V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A561KBEAT4X.pdf
Availability of VJ1808A561KBEAT4X
QUANTITY
VJ1808A561KBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A561KBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A561KBEAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A561KBEAT4X
Related LinksVJ1808A5, VJ1808A561KBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A561KBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A561KBEAT4X
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.62MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
4 SU LOWER TOOLING ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
EMI FILTER HIGH PERFM 115/250VAC datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
PLUG INLINE 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf