Vishay/Vitramon VJ1808Y101MXEAT5Z
VJ1808Y101MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y101MXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 100PF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y101MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y101MXEAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1808Y101MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y101MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y101MXEAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y101MXEAT5Z
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y101MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y101MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y101MXEAT5Z
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .093DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.55-1.8V 18W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 5IN datasheet.pdf
WIREWAY REDUCER 6X6/4X4" datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.01A 200 MOHM datasheet.pdf