Vishay/Vitramon VJ1808Y152JBFAT4X
VJ1808Y152JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y152JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y152JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y152JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y152JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y152JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y152JBFAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y152JBFAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y152JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y152JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y152JBFAT4X
RES 150 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC LIU SH T1/E1/J1 8CH 225BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf