Vishay/Vitramon VJ1808Y182JBFAT4X
VJ1808Y182JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y182JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y182JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y182JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y182JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y182JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y182JBFAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y182JBFAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y182JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y182JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y182JBFAT4X
RES 13 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOLAR CABLE 12AWG 600V BLK 500' datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CS5351 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 12-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf