Vishay/Vitramon VJ1808Y472JBGAT4X
VJ1808Y472JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y472JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y472JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y472JBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y472JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y472JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y472JBGAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y472JBGAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y472JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y472JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y472JBGAT4X
CONN 7 CONTACT PLUG W/PIN INSERT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 1M 16VQFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 18A TO263AB datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
JW RELAY 1 FORM A 18V 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf