Vishay/Vitramon VJ1812Y152MXEAT5Z
VJ1812Y152MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y152MXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 1500PF 500V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y152MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y152MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y152MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y152MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y152MXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y152MXEAT5Z
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y152MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y152MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y152MXEAT5Z
CONN RCPT 6POS .100 26-30 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CONN FPC 41POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41 datasheet.pdf