Vishay/Vitramon VJ1812Y224KBBAT4X
VJ1812Y224KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y224KBBAT4X
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y224KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y224KBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y224KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y224KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y224KBBAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y224KBBAT4X
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y224KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y224KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y224KBBAT4X
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% BEAD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 6 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
PROGRAMMER HANDHELD LOAD-N-GO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf