Vishay/Vitramon VJ1812Y271KBRAT4X
VJ1812Y271KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y271KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 270PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y271KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y271KBRAT4X
QUANTITY
VJ1812Y271KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y271KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y271KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y271KBRAT4X
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y271KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y271KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y271KBRAT4X
CONN PLUG 5POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 10A TO220AB datasheet.pdf
DISPLAY PLASMA CHARCT 4DGT 0.6" datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM SUPER GRN 568NM datasheet.pdf