Vishay/Vitramon VJ1812Y392JBCAT4X
VJ1812Y392JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y392JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 200V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y392JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y392JBCAT4X
QUANTITY
VJ1812Y392JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y392JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y392JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y392JBCAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y392JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y392JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y392JBCAT4X
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO-220 datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14SOIC datasheet.pdf
MARKER INSPECTION 0.13X0.19" RED datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE SPLIT/SNAP-ON EMI 31.6MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf