Vishay/Vitramon VJ1825Y184KXEAT00
VJ1825Y184KXEAT00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ1825Y184KXEAT00
Brief Description
CAP CER 0.18UF 500V X7R 1825
Datasheet Download
VJ1825Y184KXEAT00.pdf
Availability of VJ1825Y184KXEAT00
QUANTITY
VJ1825Y184KXEAT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1825Y184KXEAT00
Internal Part NumberEIS-VJ1825Y184KXEAT00
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)