Vishay/Vitramon VJ2225Y185KBBAT4X
VJ2225Y185KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225Y185KBBAT4X
Brief Description
CAP CER 1.8UF 100V X7R 2225
Datasheet Download
VJ2225Y185KBBAT4X.pdf
Availability of VJ2225Y185KBBAT4X
QUANTITY
VJ2225Y185KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225Y185KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2225Y185KBBAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225Y185KBBAT4X
Related LinksVJ2225Y1, VJ2225Y185KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225Y185KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ2225Y185KBBAT4X
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 330W datasheet.pdf