Vishay/BCcomponents VKP222MCQDD0KR
VKP222MCQDD0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKP222MCQDD0KR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP222MCQDD0KR.pdf
Availability of VKP222MCQDD0KR
QUANTITY
VKP222MCQDD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP222MCQDD0KR
Internal Part NumberEIS-VKP222MCQDD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP222MCQDD0KR
Related LinksVKP222M, VKP222MCQDD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP222MCQDD0KR Details Description
Related parts for VKP222MCQDD0KR
MOD AC INPUT 100/240VAC 4-32VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 22-16AWG #4 datasheet.pdf
CONN SHROUD TYPE A 154POS datasheet.pdf
CONN HERMAPHRODITIC 50POS T/H datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
TVS DIODES 5VWM SC70-3 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
2200UF 80V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf