TDK Corporation VLCF5028T-100M1R0-2
VLCF5028T-100M1R0-2 picture photo
Mfg. Part Number
VLCF5028T-100M1R0-2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.05A 83 MOHM SMD
Datasheet Download
VLCF5028T-100M1R0-2.pdf
Availability of VLCF5028T-100M1R0-2
QUANTITY
VLCF5028T-100M1R0-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLCF5028T-100M1R0-2
Internal Part NumberEIS-VLCF5028T-100M1R0-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLCF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)83 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLCF5028T-100M1R0-2
Related LinksVLCF5028T, VLCF5028T-100M1R0-2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLCF5028T-100M1R0-2 Details Description
Related parts for VLCF5028T-100M1R0-2
FILTER CABLE/CLMP 50 OHM 10-13MM datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2413 datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL BXY-AXIS 50/50G 16QFN datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE BLACK datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A CARTRIDGE datasheet.pdf
CAP TRIM 4-40PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf