TDK Corporation VLF12060T-1R8N120
VLF12060T-1R8N120 picture photo
Mfg. Part Number
VLF12060T-1R8N120
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 12A 4.4 MOHM SMD
Datasheet Download
VLF12060T-1R8N120.pdf
Availability of VLF12060T-1R8N120
QUANTITY
VLF12060T-1R8N120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF12060T-1R8N120
Internal Part NumberEIS-VLF12060T-1R8N120
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±30%
Current Rating12A
Current - Saturation14.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF12060T-1R8N120
Related LinksVLF12060, VLF12060T-1R8N120 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF12060T-1R8N120 Details Description
Related parts for VLF12060T-1R8N120
CAP TANT 150UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
RES 7.68M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 170 MOHM datasheet.pdf
ANVIL WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
CTV 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf