TDK Corporation VLM10555T-R56M120-3H
VLM10555T-R56M120-3H picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-R56M120-3H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 12A 2.5 MOHM SMD
Datasheet Download
VLM10555T-R56M120-3H.pdf
Availability of VLM10555T-R56M120-3H
QUANTITY
VLM10555T-R56M120-3H Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-R56M120-3H
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-R56M120-3H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VLM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation34A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-R56M120-3H
Related LinksVLM10555T-, VLM10555T-R56M120-3H Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-R56M120-3H Details Description
Related parts for VLM10555T-R56M120-3H
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 74A PLUS247 datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
UM4212 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf