Vishay Semiconductor/Opto Division VLMPG32P1Q1-GS08
VLMPG32P1Q1-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLMPG32P1Q1-GS08
Brief Description
LED GREEN 4PLCC SMD
Datasheet Download
VLMPG32P1Q1-GS08.pdf
Availability of VLMPG32P1Q1-GS08
QUANTITY
VLMPG32P1Q1-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMPG32P1Q1-GS08
Internal Part NumberEIS-VLMPG32P1Q1-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
Millicandela Rating68mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test50mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant560nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMPG32P1Q1-GS08
Related LinksVLMPG32P, VLMPG32P1Q1-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMPG32P1Q1-GS08 Details Description
Related parts for VLMPG32P1Q1-GS08
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2735 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V JB 0504 datasheet.pdf
VARISTOR 504V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 1.77A 40 MOHM SMD datasheet.pdf