| Internal Part Number | EIS-VLMS3100-GS08 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 7.1mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Wavelength - Dominant | 630nm | |
| Wavelength - Peak | 640nm | |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 1.85mm | |