TDK Corporation VLP5610T-150MR52
VLP5610T-150MR52 picture photo
Mfg. Part Number
VLP5610T-150MR52
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 520MA 710 MOHM
Datasheet Download
VLP5610T-150MR52.pdf
Availability of VLP5610T-150MR52
QUANTITY
VLP5610T-150MR52 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLP5610T-150MR52
Internal Part NumberEIS-VLP5610T-150MR52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation630mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)710 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLP5610T-150MR52
Related LinksVLP5610T, VLP5610T-150MR52 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLP5610T-150MR52 Details Description
Related parts for VLP5610T-150MR52
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.13MM, 200MM LE datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf